Strona gminy Łapanów

Start

Rada Gminy

Elektroniczna Skrzynka Podawcza

..

Licznik odwiedzin

7509389 -gości od 2008r

__________________

Materiały w postaci zdjęć i filmów zamieszczone na stronie internetowej Gminy Łapanów stanowią własność gminy i to gmina ma do nich pełnię praw na każdym polu eksploatacji w związku z czym wszelkie ich wykorzystanie, utrwalanie, obróbka i powielanie za pośrednictwem dowolnego medium wymaga zgody gminy.
Kościół pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Cichawce PDF Drukuj
Oceny: / 42
KiepskiBardzo dobry 
Wpisał: Grzegorz Statek   
27.10.2014.
Pomocniczy Kościół Parafii Królówka – Kościół pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Cichawce 

Proboszcz parafii Królówka – ks. Józef Janus
Rektor - Cichawka -
ks. Przemysław Budnik
Msze Święte:

Niedziela - 900,  1000
Poniedziałek, Wtorek, Sobota – 700
Środa, Czwartek, Piątek – 1800 (czas letni), 1600 (czas zimowy)

Odpust parafialny
– pierwsza niedziela po Wielkanocy


Rys historyczny

Prace przy budowie kościoła w Cichawce rozpoczęły się w latach 80 – tych. Materiał na budowę kościoła w większości to cegła wypalana w cegielni specjalnie wybudowanej na ten cel przez mieszkańców Cichawki. 
15 maja 1984r. w Rzymie Papież Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny pod nowy kościół a rok później 29 września 1985r. Ksiądz Biskup Józef Gucwa dokonał aktu wmurowania kamienia węgielnego i poświęcił nową Świątynię.
W Kościele pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego szczególnie czczona jest Św. Siostra Faustyna Kowalska. Ołtarz główny zdobi obraz Św. Siostry Faustyny, parafia posiada również jej relikwie.
W kościele znajduje się piękna polichromia nawiązująca do głębi teologii o miłosierdziu Boga do człowieka. Są tam przepiękne witraże, które przedstawiają: Bazylikę Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, stary klasztor wileński w którym przebywała Św. Siostra Faustyna a także popiersie Księdza Sopoćki – ojca duchownego Św. Siostry Faustyny. Nad chórem znajduje się największy witraż nawiązujący do Parafii pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Królówce. 
Polichromię, witraże oaz stacje drogi krzyżowej projektował i wykonał dr Józef Fordyna.
Na wzgórzu kościelnym znajdują się figury: Najświętszego Serca Pana Jezusa – figura została wykonana w Wielkim Roku Jubileuszowym 2000; figura Matki Bożej Niepokalanej, która gestem wyciągniętej ręki zaprasza do Kościoła oraz odlana z brązu figura Św. Siostry Faustyny autorstwa prof. Czesława Dźwigaja. 

Cmentarz parafialny
– ogrodzony z kaplicą wkomponowaną w krajobraz Cichawki.

 
© 2023 Strona Gminy Łapanów