Strona gminy Łapanów

Start

Rada Gminy

Elektroniczna Skrzynka Podawcza

..

Licznik odwiedzin

6820361 -gości od 2008r

__________________

Materiały w postaci zdjęć i filmów zamieszczone na stronie internetowej Gminy Łapanów stanowią własność gminy i to gmina ma do nich pełnię praw na każdym polu eksploatacji w związku z czym wszelkie ich wykorzystanie, utrwalanie, obróbka i powielanie za pośrednictwem dowolnego medium wymaga zgody gminy.
Podczas Święta Niepodległości odsłonięto pomnik w Grabiu PDF Drukuj
Oceny: / 7
KiepskiBardzo dobry 
Wpisał: Grzegorz Statek   
13.11.2017.
 Wyjątkowy przebieg miały tegoroczne obchody Święta Niepodległości w gminie Łapanów. Wpisywały się w inicjatywę mieszkańców Grabia, Kępanowa i Lubomierza, którzy w centrum wsi Grabie wybudowali okazały pomnik dedykowany mieszkańcom walczącym o wolność Ojczyzny na frontach I wojny światowej.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. polową za Ojczyznę. Eucharystię sprawował oraz kazanie wygłosił ks. Tomasz Rajda – wikariusz parafii pw. św. Bartłomieja w Łapanowie. Następnie przy dźwiękach Strażackiej Orkiestry Dętej z Tarnawy poczty sztandarowe, delegacje z kwiatami oraz potomkowie walczących przed stu laty udali się pod nowo powstały pomnik. Odsłonięcia pomnika, jako potomkowie tych, którzy oddali swoje życie na Ołtarzu Ojczyzny, dokonali Bolesław Palacz wraz z wnukiem oraz Marian Rożen. Następnie miało miejsce poświęcenie obelisku oraz złożenie kwiatów. Oddając hołd poległym za Ojczyznę kwiaty złożyli: Wójt Gminy Łapanów wraz z Przewodniczącą Rady Gminy, delegacja Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział Bochnia, przedstawiciele Komendanta Komisariatu Policji w Nowym Wiśniczu, Z-ca Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Bochni, a także delegacje Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Łapanowie, OSP  Łapanów, OSP Lubomierz, mieszkańców Grabia, Kępanowa i Lubomierza, sołtysów z terenu gminy Łapanów, Zarządu Gminnego Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz wszystkich szkół z terenu gminy Łapanów.
Okolicznościowa akademia miała miejsce w Szkole Podstawowej w Grabiu. Po odśpiewaniu hymnu narodowego głos zabrał wójt Robert Roj, który w swoim przemówieniu mówił m.in. o polskiej tradycji, w której nie brakuje wzorców życia całkowicie poświęconego dobru wspólnemu naszego narodu. - Te przykłady odwagi i pokory, wierności ideałom oraz ofiarności wyzwalały najpiękniejsze uczucia i postawy u wielu Polaków. Bezinteresownie i z poświęceniem ratowali oni Ojczyznę, gdy była poddawana najcięższym próbom – powiedział. I dodał: - Jakże pięknie ta postawa wpisuje się w  życie mieszkańców Grabia, Kępanowa i Lubomierza, którzy walczyli na frontach I wojny światowej, niejednokrotnie składając swoje życie na Ołtarzu Ojczyzny. Wyrażamy dzisiaj swoją wdzięczność za ich poświęcenie, odwagę, a nade wszystko za umiłowanie Rzeczypospolitej Polskiej, o której marzyli, i którą musieli zbrojnie wywalczyć.  
 W imieniu mieszkańców głos zabrał Bogusław Wiśniewski. W formie wirtualnej wycieczki przedstawił proces budowy pomnika od powstania pomysłu aż do dnia odsłonięcia. Przemawiał również dr hab. Teofil Wojciechowski. Na zakończenie zebrani obejrzeli piękny program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Grabiu, wysłuchali też koncertu Strażackiej Orkiestry Dętej z Tarnawy. Uroczystości związane z obchodami Święta Niepodległości uświetniły swoją obecnością różne grupy i organizacje, m.in. Chór Parafialny „Gaudium”, Grupa Projekt „Odkrywcy Historii”, czy 24. Drużyna Harcerska „Białe Orły” im. Jana Leona Ziółkowskiego.


Tekst: Mirosław Drożdż
Zdjęcia: Andrzej Grabacki
 
© 2021 Strona Gminy Łapanów