Strona gminy Łapanów

Start

Rada Gminy

Elektroniczna Skrzynka Podawcza

..

Licznik odwiedzin

6961300 -gości od 2008r

__________________

Materiały w postaci zdjęć i filmów zamieszczone na stronie internetowej Gminy Łapanów stanowią własność gminy i to gmina ma do nich pełnię praw na każdym polu eksploatacji w związku z czym wszelkie ich wykorzystanie, utrwalanie, obróbka i powielanie za pośrednictwem dowolnego medium wymaga zgody gminy.
mDokumenty w Nowym Wiśniczu PDF Drukuj
Oceny: / 2
KiepskiBardzo dobry 
Wpisał: Jarosław Nowojowski   
06.06.2017.
 Nowy Wiśnicz jest jednym z czterech miast w Polsce, w którym od 11 maja 2017 można przetestować jak działa dowód osobisty przez komórkę. W pilotażu Ministerstwa Cyfryzacji oprócz Nowego Wiśnicza będą brać także udział: Ełk, Koszalin i Łódź. Pilotaż w Nowym Wiśniczu ma sprawdzić jak mDokumenty zadziałają w praktyce. Ministerstwo Cyfryzacji chce zebrać uwagi i opinie, by uwzględnić je w ostatecznej wersji.
zym są mDokumenty, które będą testowane? To usługa, dzięki której obywatele będą mogli uzyskać dostęp do swych dokumentów (również potwierdzających tożsamość takich jak np. dowód osobisty) z wykorzystaniem telefonu komórkowego. To jeden z najbardziej przyszłościowych projektów, jakie realizowane są w Ministerstwie Cyfryzacji. Komórki służą już teraz nie tylko do prowadzenia rozmów, odbierania SMSów czy maili. Obok telefonu, wielu z nas ma w nich ukryty bank, kino, bibliotekę, gazety… Nie ma żadnych powodów, by nie zagościła tam również administracja ze swymi dokumentami.

 W pilotażu z mDokumentów będzie można skorzystać w Urzędzie Miejskim w Nowym Wiśniczu:
Urząd Stanu Cywilnego
Ratusz Miejski, ul. Rynek 1
Dowody Osobiste
Pok. nr 9

Punkt potwierdzania Profilu Zaufanego (eGO) – Urząd Miejski w Nowym Wiśniczu
ul. Rynek 38
Pok. nr 14
Sekretariat – Urząd Miejski w Nowym Wiśniczu
ul. Rynek 38
Pok. nr 1

Trzeba też pamiętać, że na razie do załatwienia sprawy ciągle trzeba będzie mieć tradycyjny dokument. Pilotaż służy przetestowaniu rozwiązania oraz poznaniu opinii użytkowników. mDokumenty, które będą testowane w Nowym Wiśniczu to rozwiązanie opcjonalne i uzupełniające w stosunku do tradycyjnej formy dokumentów. Nikt nie robi nic wbrew woli i przyzwyczajeniom Obywateli. Kto chce, może skorzystać z tego rozwiązania. Kto nie będzie chciał – nie musi.

Strona pilotażu mDokumentów w Nowym Wiśniczu: http://nowywisnicz.pl/dla-mieszkanca/mdokumenty/

Jak podkreśla Ministerstwo Cyfryzacji, mDokumenty to alternatywa na wypadek, gdy akurat zapomnimy lub akurat nie mamy przy sobie tradycyjnych dokumentów. Możliwość skorzystania z mobilnego dowodu osobistego, czy innych dokumentów, będzie uzupełnieniem obecnie obowiązującego systemu. Nadal pozostanie obowiązek posiadania tradycyjnego dowodu osobistego. Różnica będzie polegać na tym, że nie będziemy musieli go mieć przy sobie.

 

Michał Irzykowski
Informatyk – Ref. Kultury, Promocji, Turystyki i Sportu
Urząd Miejski w Nowym Wiśniczu
tel.: (14) 68 509 48
e-mail: admin@nowywisnicz.pl
 
© 2021 Strona Gminy Łapanów