Strona gminy Łapanów

Start

Rada Gminy

Elektroniczna Skrzynka Podawcza

..

Licznik odwiedzin

7442539 -gości od 2008r

__________________

Materiały w postaci zdjęć i filmów zamieszczone na stronie internetowej Gminy Łapanów stanowią własność gminy i to gmina ma do nich pełnię praw na każdym polu eksploatacji w związku z czym wszelkie ich wykorzystanie, utrwalanie, obróbka i powielanie za pośrednictwem dowolnego medium wymaga zgody gminy.
Orkiestra dęta w Tarnawie PDF Drukuj
Oceny: / 47
KiepskiBardzo dobry 
Wpisał: Grzegorz Statek   
13.03.2007.

 

Po 20 – latach podjęto starania o reaktywowanie istniejącej niegdyś w Tarnawie orkiestry dętej. Pomysł ten spotkał się z dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród młodych mieszkańców naszej wsi, w których drzemały liczne talenty muzyczne jednak ze względu na trudny i kosztowny dostęp do szkół artystycznych były niewykorzystane. Kilka razy podejmowano próby założenia orkiestry, jednak za każdym razem inicjatywa ta upadała ze względu na trudności finansowe. Kiedy jednak w 1999 roku uchwałą Rady Gminy Łapanów został powołany Dom Kultury w Tarnawie dla orkiestry znalazły się środki finansowe na remont i kupno nowych instrumentów. Świetlica Domu Kultury w Tarnawie stała się miejscem, w którym zaczęły się odbywać próby i nauka indywidualna uczestników orkiestry.

Pierwszym Kapelmistrzem prowadzącym orkiestrę 25 lat temu był Pan Jan Ziemiański, który ponownie próbował ją reaktywować 1998r. nie przyniosło to jednak zamierzonych efektów. W roku 2000 po uruchomieniu Domu Kultury „mini – orkiestra” licząca 12 osób powoli, ale systematycznie zaczęła się rozwijać. W styczniu 2001 roku grupa trębaczy przygotowana przez Marka Sobczyka nowego instruktora orkiestry wystąpiła dla mieszkańców, a dwaj najzdolniejsi trębacze wzięli udział w Małopolskim Przeglądzie Kolęd w Krakowie. W lipcu tego samego roku orkiestra już w liczniejszym składzie wzięła udział w gminnej imprezie „Piknik nad Zalewem” i od tego czasu uczestniczyła we wszystkich uroczystościach parafialnych w Tarnawie jak również imprezach gminnych. Kolejnym instruktorem w 2002 roku został Pan Marek Suchoń, który wprowadził nowy sposób prezentacji dorobku orkiestry - koncerty na wolnym powietrzu dla mieszkańców. Od 2004r. Kapelmistrzem Orkiestry jest Stanisław Pajor, który sam aranżuje utwory wykonywane przez orkiestrę. Pan Stanisław Pajor jest równocześnie Kapelmistrzem Parafialnej Orkiestry Dętej w Limanowej dzięki czemu nawiązała się ścisła współpraca pomiędzy obiema orkiestrami. Ponadto zajmuje się remontem i konserwacją niektórych instrumentów. Młodzież chętnie i licznie uczęszcza na próby, wciąż zgłaszają się nowi coraz to młodsi kandydaci do nauki gry w orkiestrze.

Środki przekazywane przez samorząd gminy pozwoliły skompletować brakujące instrumenty, zakupić pulpity i nuty oraz sfinansować naukę osób grających w orkiestrze.

Z biegiem czasu zmieniła się nazwa, wizerunek oraz powiększył się skład orkiestry. Ponieważ działała w budynku OSP, a większą jej część stanowili młodzi strażacy, orkiestra nazwana została STRAŻACKĄ ORKIESTRĄ DĘTĄ. Galowym strojem orkiestry stały się błękitne koszule i czarne strażackie mundury. Orkiestra liczy obecnie 20 członków.

Próby orkiestry odbywają się dwa razy w tygodniu w świetlicy Domu Kultury w Tarnawie, podobnie jak nauka indywidualna.

Galeria zdjęć:

     
  
  
  
  
  


 

 
© 2023 Strona Gminy Łapanów